PDV2Реальні показники рентабельності діяльності сільгосппідприємств в Україні є набагато нижчими за офіційні дані Державної служби статистики України, зазначив завідувач відділу податково-бюджетної політики Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», кандидат економічних наук Леонід Тулуш. Адже при оцінці рентабельності діяльності сільгосппідприємств в Україні не враховуються вплив наявних інфляційних процесів та знецінення національної грошової одиниці, які мали місце у 2014 році та продовжуються у 2015 році.

Складність в оцінці рентабельності сільськогосподарської діяльності пов’язана з тривалістю виробничого циклу агропідприємств. Адже початкові витрати у рослинництві здійснюються майже на рік раніше за перші отримувані доходи, і відповідно витрати та доходи здійснюються та формуються у різних масштабах цін, що є суттєвою проблемою при оцінці реального рівня рентабельності сільгоспдіяльності, пояснив експерт.

Проведені за розробленою науковцями Інституту аграрної економіки методикою розрахунки з урахуванням інфляційного фактору – забезпечення співставності доходів і витрат шляхом індексації понесених протягом виробничого циклу витрат з використанням кількох методичних підходів, зокрема, показали, що реальний показник рентабельності у рослинництві в 2014 році склав 1,3% проти 29,2%, задекларованих Державною службою статистики України.

Із врахуванням індексації валютної складової понесених витрат (на індекс зміни офіційного курсу гривні до долара США), рентабельність вирощування основних сільгоспкультур суттєво знижується. За розрахунками вчених Інституту аграрної економіки, реальна рентабельність пшениці у 2014 році становила 4,9% проти офіційно задекларованих 28%, соняшнику – 5,8% проти 36,5%, сої – 7% проти 34,5%. Зважаючи на показники оборотності в аграрному секторі, ці реальні показники рентабельності не можна вважати високими.

Вирощування інших сільгоспкультур, за опрацьованою вченими Інституту аграрної економіки методикою оцінки рентабельності, або балансує на межі рентабельності – вирощування кукурудзи та ріпаку, або є збитковим, як, наприклад, виробництво ячменю.

Після проведення індексації витрат на корми, рентабельність виробництва тваринницької продукції також суттєво знижується. Зокрема, діяльність у галузях скотарства (в цілому) та свинарства у 2014 році була збитковою.

Лише діяльність у галузі птахівництва залишається досить високою навіть після індексації витрат на корми.

Враховуючи наявні інфляційні процеси у 2015 році, є всі підстави очікувати повторення подібної ситуації у і поточному році, зауважив експерт. Щоправда, ефект від інфляційних процесів буде дещо меншим.

Таким чином, наміри Міністерства фінансів України скасувати з 1 січня 2016 року дію спецрежиму ПДВ для аграріїв є економічно необґрунтованими, адже галузь не має тих показників рентабельності, які прийнято вважати високими, підсумував Леонід Тулуш.