MG 0379 crСтворення дієздатної системи сільськогосподарського дорадництва – нагальна потреба сьогодення, зазначив завідувач Відділу проблем галузевого і територіального управління Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» (ННЦ «ІАЕ»), академік НААН, віце-президент Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України Михайло Кропивко, виступаючи на Всеукраїнській науково-практичній конференції «Інноваційні напрями професійної підготовки дорадників України», що відбулася 21 березня 2014 року.

У доповіді на тему «Розвиток державної системи сільськогосподарського дорадництва в Україні» він, зокрема, окреслив шляхи подальшого її розвитку.
Стратегія і проект Програми розвитку аграрного сектору до 2020 року передбачають реформування управління сільським господарством на засадах запровадження стратегічного планування, розвитку державно-приватного партнерства, самоврядування та  кластерних форм регіонального співробітництва, зазначив доповідач.

Сільськогосподарське дорадництво є складовою управління АПК. В умовах його демократизації та самоврядування система дорадництва своїм основним завданням має спрямування суб’єктів сільськогосподарської діяльності і сільських громад на інноваційний розвиток. Отже, у ході реформаційних перетворень вона  має бути органічно вбудована в організаційні структури міжгосподарського самоврядування та забезпечення інноваційного розвитку.

Досягти цього можна шляхом створення кластерів, зазначив науковець і презентував моделі інтегрування дорадництва в організаційні структури інноваційного забезпечення розвитку агропромислового виробництва та  самоврядного територіально-виробничого (районного) агропромислового об’єднання.

Для фінансування робіт зі створення державної системи сільськогосподарського дорадництва доцільно  залучити проекти міжнародної технічної допомоги, зазначив Михайло Кропивко.

Довідково

Під сільськогосподарською дорадчою діяльністю розуміється сукупність дій та заходів, спрямованих на задоволення потреб особистих селянських та фермерських господарств, господарських товариств, інших сільськогосподарських підприємств усіх форм власності, а також сільського населення у підвищенні рівня знань та вдосконаленні практичних навичок прибуткового ведення господарства.

У Європейському Союзі важливість системи сільськогосподарського дорадництва знайшла відображення у правових актах країн – членів цієї організації, а також у правових актах Європейського Союзу. Регламент (ЄС) №73/2009 Ради ЄС про заснування спільних правил для схем прямої підтримки фермерів у рамках Спільної сільськогосподарської політики і про заснування деяких схем підтримки для фермерів, що вносить зміни в Регламенті (ЄС) 1290/2005, (ЄС) 247/2006, (ЄС) 378/2007 та скасовує Регламент (ЄС) 1782/2003 передбачає: «Для надання допомоги фермерам у цілях відповідності стандартам сучасного, високоякісного сільського господарства необхідно, щоб держави – члени ЄС продовжили використовувати всебічну систему консультування фермерів, передбачену в Регламенті (ЄС) 1782/2003. Система консультування фермерів повинна допомагати фермерам в отриманні більшої інформації про потоки матеріалів і процеси на фермах, що належать до екології, безпеки продуктів, здоров'я та захист тварин без будь-якого впливу на їх зобов'язання виконання стандартів та їх відповідальність».