Богдан Духницький: через активні воєнні дії на плодоовочевому ринку України збережеться високий ступінь невизначеності і ризиків
НовиниНезважаючи на триваюче повномасштабне вторгнення рф на територію нашої держави та активні воєнні дії, товарна структура імпорту в Україну як овочів, так і фруктів, залишається типовою, включаючи звичні позиції, зазначив провідний науковий співробітник відділу аграрного ринку та міжнародної інтеграції Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», д.е.н. Богдан Духницький, виступаючи на конференції «VeggiFruits. Переробка овочів і фруктів», яка відбулася 28 листопада 2024 року у Києві.
Основними імпортованими овочами в Україну стали помідори, цибуля, капуста, морква, огірки, солодкий перець. На них припало приблизно 80 % кількісних обсягів закупівель з-за кордону, зазначив він у своїй доповіді «Тенденції імпорту плодоовочевої продукції в Україну».
За словами науковця, серед плодів і ягід найбільші обсяги імпорту припадають на цитрусові фрукти, банани, виноград, кавуни, різні кісточкові та екзотичні плоди – хурма, ківі, авокадо та ін. Їх частка у товарній структурі зарубіжних поставок в Україну складає понад 90 %.
Наприкінці 2024 року, зазначив Богдан Духницький, плодоовочевий ринок України характеризується такими тенденціями та перспективами:
- головний постачальник плодоовочевої продукції в Україну – Туреччина;
- ціни на фрукти й овочі як в цілому, так і по більшості товарних позицій, перевищують минулорічні й мають тенденцію до подальшого росту;
- збережеться високий ступінь невизначеності і ризиків на плодоовочевому ринку через активні бойові дії, зменшуючи його прогнозованість;
- при незмінній кон’юнктурі внутрішнього ринку очікується підвищений попит на імпорт окремих товарних позицій плодоовочевого сегменту;
- пропозиція продукції на українському ринку продовжить в абсолютній більшості формуватись за рахунок власного виробництва.
Конференція мала за мету розглянути питання стану ринку сировини і переробки овочів та фруктів, динаміку імпорту плодоовочевої продукції, споживчих трендів, факторів зміни цін, розвитку каналів збуту, бізнес-технологій, загальних перспектив сектору у 2025 році з огляду на цьогорічний урожай.
У заході взяли участь представники понад 70 організацій, включаючи державні структури, профільні асоціації, виробників та переробників сировини, інфраструктурні компанії, наукові та освітні установи.
У рамках супровідних тематичних дискусій учасники конференції обмінялися досвідом, а також сформулювали та надали рекомендації зацікавленим сторонам. Серед них, зокрема, Команда підтримки реформ Мінекономіки, Асоціація регіональних мереж, Українська плодоовочева асоціація, програма USAID з аграрного і сільського розвитку.
Організатор заходу – кoмпанія FPR-Events, яка спеціалізується на галузевих конференціях, зокрема, у сфері харчової промисловості.